Obec Prlov
ObecPrlov

Iniciativa pro podporu vypálených obcí

Naše obec působí mimo jiné i v Iniciativě pro podporu vypálených obcí. Tento subjekt je občanským sdružením jehož základním cílem je přispět svojí činností k neustálému připomínání zvěrstev spáchaných za doby druhé světové války nacistickým režimem.

V prvé řadě je pozornost Iniciativy pro podporu vypálených obcí zaměřena na mladé lidi a děti, protože jen poznáním historie můžeme přispět k tomu aby se nic podobného v budoucnu nestalo.

Na fungování této organizace spolupracují kromě Prlova tyto obce postižené v období druhé světové války: Lidice, Miřetice na jejichž katastru se nacházejí Ležáky. Luká pod kterou je příslušné Javoříčko, Nový Malín zastupuje Český Malín vypálený na Ukrajině, místní část obce Tršice, Zářkov dále Drnovce pro Ploštinu a nově také Lačnov s nám velmi blízkými Vařákovými pasekami.

První dvě obce s tohoto společenství, tedy Lidice a Ležáky se staly obětí řádění nacistických sil v době po atentátu na zastupujícího říšského protektora a generála policie Reinharda Heidricha .  Tragické shody okolností vedly vyšetřovatele gestapa do Lidic a  na stopu parašutistů v Ležácích. Chceme seznámit všechny, které tato tragická etapa dějin českého národa zajímá s celou událostí na našich stránkách . Osudy dalších obcí účastných v Iniciativě pro podporu vypálených obcí  budou následovat v zajímavostech.

Instituce a spolky
a

Půvabná valašská vesnice Prlov se nachází v severovýchodní části Vizovické vrchoviny, 11 km jihovýchodně od Vsetína v kotlině kolem Prlovského potoka, jenž je levostranným přítokem většího potoka Pozděchůvky vlévajícího se ve Valašské Polance do řeky Senice.