Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc

Čím dříve listí opadne, tím úrodnější příští rok.

Pranostika na akt. den

Svatá Hedvika medu do řepy namíchá.

Východ a západ slunce

Slunce vychází:07:11

Slunce zapadá:17:55

Aktuální počasí

Počasí dnes:

17. 10. 2018

oblacnosde

Bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Denní teploty 17 až 21°C. Noční teploty 9 až 5°C.

Přehrát/Zastavit Další

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 3
DNES: 87
TÝDEN: 601
CELKEM: 457073

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

« Zpět na Strom životních situací

Odborná způsobilost pro zacházení s přípravky na ochranu rostlin podle § 86 zákona č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů

3. Pojmenování (název) životní situace

Odborná způsobilost pro zacházení s přípravky na ochranu rostlin podle § 86 zákona č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů

4. Základní informace k životní situaci

Fyzická nebo právnická osoba, která při podnikatelské činnosti přípravky skladuje, prodává spotřebitelům, používá anebo poskytuje poradenství, jímž se ovlivňuje používání přípravků, musí mít výkon těchto činností zabezpečen odborně způsobilou fyzickou osobou, která je u ní v zaměstnaneckém poměru nebo jiném smluvním vztahu a nebo musí mít tuto odbornou způsobilost sám podnikatel.

Toto ustanovení se nevztahuje na drobný prodej přípravků v malospotřebitelském balení a skladování přípravků distributory, pokud tito zároveň neposkytují poradenství, jímž se ovlivňuje používání přípravků.

Odborně způsobilou fyzickou osobou je osoba s odbornou kvalifikací rostlinolékaře podle § 82 zákona č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále též "zákon"), nebo osoba, která získala osvědčení o odborné způsobilosti na základě vykonané zkoušky před komisí, která je složena ze zástupců Státní rostlinolékařské správy a krajské hygienické stanice.

5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)

Ke zkoušce odborné způsobilosti může být připuštěna fyzická osoba, která splňuje předepsané podmínky a podala písemnou přihlášku na jakémkoliv pracovišti Státní rostlinolékařské správy (dále jen "žadatel").

6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace

Státní rostlinolékařská správa (dále též "SRS") rozhodne na základě podané přihlášky ke zkoušce a posouzení údajů o dosaženém odborném vzdělání, zda žadatel splňuje podmínky pro přijetí ke zkoušce nebo zda bude přijat ke zkoušce po předchozím absolvování odborného kurzu správné praxe v ochraně rostlin a bezpečného zacházení s přípravky.

Rozsah znalostí potřebných k úspěšnému zvládnutí zkoušky je stanoven vyhláškou č. 333/2004 Sb., o odborné způsobilosti na úseku rostlinolékařské péče (dále též "vyhláška").

Povinnost absolvování odborného kurzu v rozsahu 40 vyučovacích hodin ve vzdělávacím zařízení schváleném Ministerstvem zemědělství se vztahuje na osoby, které nemají dosažené odborné vzdělání.

7. Jakým způsobem můžete zahájit řešení životní situace

Písemnou přihlášku ke zkoušce odborné způsobilosti je možné zaslat doporučeně poštou nebo podat osobně.

8. Na které instituci životní situaci řešit

Přihláška ke zkoušce odborné způsobilosti se podává na jakémkoliv pracovišti Státní rostlinolékařské správy.

Na podacím místě vám budou současně podány veškeré informace o dalším postupu řešení této životní situace a zodpovězeny případné dotazy.

10. Jaké doklady je nutné mít s sebou

Při podání přihlášky ke zkoušce odborné způsobilosti je nutné předložit průkaz totožnosti.

Náležitosti přihlášky upravuje § 6 vyhlášky.

K přihlášce žadatel připojí:

  • kopii dokladu o úspěšném absolvování příslušného odborného kurzu nebo kopii dokladu o dosaženém odborném vzdělání a
  • kolkovou známku v hodnotě 200 Kč (doklad o úhradě správního poplatku).

11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici

K podání přihlášky je nutno použít závazný formulář "Přihláška ke zkoušce odborné způsobilosti pro nakládání s přípravky na ochranu rostlin", který je k dispozici na všech pracovištích SRS nebo rovněž na internetových stránkách SRS.

12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit

Podání přihlášky je zpoplatněno [dle položky 86 písm. c) zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů] částkou 200 Kč.

Tento poplatek je hrazen kolkovou známkou, která se oběma díly nalepí na vyplněný formulář přihlášky při jejím podání.

Jiné poplatky související se zkouškou se nevybírají.

13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení

Povinnost odborně způsobilé fyzické osoby pro zacházení s přípravky na ochranu rostlin při podnikatelské činnosti podle § 86 zákona nabyla účinnosti dne 1.1.2006.

Konkrétní lhůty pro postup řešení této životní situace po podání přihlášky však nejsou stanoveny.

Žadatelům přihlášeným ke zkouškám bude Státní rostlinolékařskou správou sděleno datum a místo konání zkoušky, a to nejméně 14 kalendářních dnů před konáním zkoušky.

14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace

Státní rostlinolékařská správa zřizuje tříčlenné komise pro přezkušování této odborné způsobilosti v dohodě s místně příslušnými orgány ochrany veřejného zdraví.

Krajská hygienická stanice je tak vždy zastoupena jedním členem v této komisi, který posuzuje a přezkušuje nezbytné znalosti v oblasti toxikologie přípravků, ochrany zdraví a první předlékařské pomoci.

15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány

Zkušební komise vyrozumí žadatele písemně, popřípadě elektronicky, nejméně 14 dnů před konáním zkoušky o jejím termínu, místě konání a časovém rozvrhu, který je nutný ze strany žadatele dodržet.

Pro splnění písemné části musí žadatel správně zodpovědět 75 % otázek a při ústí části zodpovědět otázky členů zkušební komise.

S výsledkem zkoušky bude žadatel na závěr zkušebního dne seznámen a v případě úspěšného výsledku mu bude vystaveno "Osvědčení o odborné způsobilosti pro zacházení s přípravky na ochranu rostlin", jehož kopie se zakládá na příslušném oblastním odboru SRS.

Osvědčení platí po dobu 5 let od jeho vydání.

16. Elektronická služba, kterou lze využít

Kontakty na jednotlivá pracoviště SRS naleznete na internetových stránkách SRS.

28. Popis byl naposledy aktualizován

16.12.2010

29. Datum konce platnosti popisu

Bez časového omezení.