Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc

Je-li v říjnu mnoho vos a sršáňů, přijde studená a dlouhá zima.

Pranostika na akt. den

Svatá Hedvika medu do řepy namíchá.

Východ a západ slunce

Slunce vychází:07:11

Slunce zapadá:17:55

Aktuální počasí

Počasí dnes:

17. 10. 2018

oblacnosde

Bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Denní teploty 17 až 21°C. Noční teploty 9 až 5°C.

Přehrát/Zastavit Další

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 2
DNES: 252
TÝDEN: 766
CELKEM: 457238

Navigace

Výběr jazyka

 • Česky
 • English
 • Deutsch

Obsah

« Zpět na Strom životních situací

Nabývání státního občanství České republiky některými bývalými československými státními občany podle zákona o státním občanství některých bývalých československých státních občanů

3. Pojmenování (název) životní situace

Nabývání státního občanství České republiky některými bývalými československými státními občany podle zákona o státním občanství některých bývalých československých státních občanů

4. Základní informace k životní situaci

!!! Aktualizaci této životní situace právě připravujeme...

Veškeré informace k novému zákonu o státním občanství České republiky naleznete na internetových stránkách Ministerstva vnitra.

Bývalí českoslovenští státní občané, kteří pozbyli československé (české) státní občanství v době od 25. 2. 1948 do 28. 3. 1990 (za totalitního režimu) propuštěním ze státního svazku nebo v souvislosti s nabytím státního občanství jiného státu, s nímž mělo Československo (Česko) uzavřenu smlouvu o zamezení vzniku dvojího státního občanství, mohou opětovně nabýt státní občanství České republiky zjednodušeným způsobem, a to prohlášením podle zákona č. 193/1999 Sb.

(Dvoustranné smlouvy o zamezení vzniku dvojího státního občanství uzavřelo Československo s USA, SSSR, Maďarskem, Polskem, NDR, Bulharskem a Mongolskem.)

5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)

Prohlášení o nabytí státního občanství České republiky může bývalý státní občan učinit nejdříve dnem, kdy dosáhne věku 18 let. Do prohlášení může bývalý státní občan zahrnout i dítě mladší 18 let, i když se nejedná o bývalého československého státního občana.

6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace

Prohlášení o nabytí státního občanství České republiky podle zákona č. 193/1999 Sb. může učinit:

 • fyzická osoba, která pozbyla české či československé státní občanství v období od 25. 2. 1948 do 28. 3. 1990 propuštěním ze státního svazku nebo v souvislosti s nabytím státního občanství jiného státu, s nímž měla nebo má Česká republika uzavřenu smlouvu upravující otázku zamezení vzniku dvojího státního občanství; za osoby propuštěné ze státního svazku se podle zákona č. 88/1990 Sb. považují i osoby, které české či československé státní občanství pozbyly odnětím,
 • bývalý československý státní občan, který neměl státní občanství České socialistické republiky nebo České republiky, a který by se stal k 1. 1. 1969 státním občanem Slovenské republiky, pokud se jeho rodiče stali nebo by se stali k 1. 1. 1969 státními občany České socialistické republiky, nebo v době odchodu do ciziny měl trvalý pobyt na území České socialistické republiky nebo České republiky, jestliže není ke dni učinění prohlášení státním občanem Slovenské republiky,
 • bývalý státní občan Slovenské socialistické republiky, který toto občanství pozbyl propuštěním ze státního svazku nebo naturalizací v USA v období od 25. 2. 1948 do 28. 3. 1990, pokud se jeho rodiče stali nebo by se stali k 1. 1. 1969 státními občany České socialistické republiky, nebo v době odchodu do ciziny měl trvalý pobyt na území České socialistické republiky nebo České republiky, jestliže není ke dni učinění prohlášení státním občanem Slovenské republiky.

7. Jakým způsobem můžete zahájit řešení životní situace

Prohlášení učiňte před příslušným úřadem.

8. Na které instituci životní situaci řešit

Prohlášení o nabytí státního občanství České republiky podle zákona č. 193/1999 Sb., se činí:

 • u krajského úřadu (v hlavním městě Praze u úřadu městské části, ve městech Brno, Ostrava a Plzeň u magistrátů těchto měst) příslušného podle místa trvalého, popř. posledního trvalého pobytu prohlašovatele na území České republiky (pokud prohlašovatel na území České republiky trvalý pobyt nikdy neměl, je k přijetí prohlášení příslušný Úřad městské části Praha 1), nebo
 • na kterémkoli zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí, činí-li se prohlášení v cizině; zastupitelský úřad jej následně postoupí k vyřízení příslušnému úřadu v České republice.

10. Jaké doklady je nutné mít s sebou

Prohlašovatel při podání prohlášení prokáže svou totožnost, v prohlášení uvede, kdy a jakým způsobem pozbyl české či československé státní občanství, a místo současného (posledního) trvalého pobytu na území České republiky, popř. skutečnost, že takový pobyt neměl. K prohlášení o nabytí státního občanství České republiky prohlašovatel připojí :

 • rodný list,
 • oddací list, jde-li o osobu žijící v manželství, osobu rozvedenou nebo ovdovělou,
 • další případné doklady, kterými prokazuje správnou podobu svého příjmení,
 • listinu (osvědčení) o propuštění ze státního svazku, rozhodnutí o odnětí státního občanství, listinu o naturalizaci v USA nebo jiný doklad, ze kterého bude vyplývat datum a způsob pozbytí českého či československého státního občanství; nemá-li prohlašovatel doklady uvedené v tomto bodě, příslušný úřad ověří potřebné údaje úřední cestou.

Pokud je do prohlášení zahrnuto i dítě mladší 18 let , je třeba navíc předložit:

 • rodný list dítěte,
 • souhlas druhého rodiče s nabytím státního občanství České republiky dítěte, pokud nebyl výkon rodičovské zodpovědnosti druhého rodiče omezen nebo pozastaven, anebo nedošlo-li ke zbavení rodičovské zodpovědnosti nebo způsobilosti k právním úkonům,
 • souhlas dítěte, dosáhlo-li ke dni podání prohlášení věku 15 let.

11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici

Předepsaný tiskopis týkající se prohlášení o nabytí českého státního občanství dotčená osoba obdrží a vyplní u úřadu příslušného k přijetí prohlášení.

12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit

Nabytí státního občanství České republiky prohlášením podle zákona č. 193/1993 Sb. není nijak zpoplatněno. Žádné poplatky se nehradí.

13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení

Zpravidla maximálně 60 dní ode dne, kdy prohlášení obdrží příslušný úřad v České republice.

14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace

Další účastníci postupu nejsou stanoveni.

15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány

Příslušný úřad ověří, zda jsou podmínky pro nabytí státního občanství České republiky stanovené zákonem č. 193/1999 Sb. splněny. Jsou-li tyto podmínky splněny, úřad vydá prohlašovateli osvědčení o nabytí státního občanství České republiky (v takovém případě k nabytí státního občanství České republiky dojde dnem vydání tohoto osvědčení). V opačném případě, tj. nejsou-li splněny podmínky pro nabytí státního občanství České republiky, úřad prohlášení rozhodnutím odmítne.

16. Elektronická služba, kterou lze využít

Prohlášení o nabytí státního občanství České republiky v elektronické podobě učinit nelze.

28. Popis byl naposledy aktualizován

21.08.2006

29. Datum konce platnosti popisu

Bez časového omezení.